Perfekt til vandhunde og krabbefiskere!
Er I vilde med vand, leg og natur? Så har I fundet det helt rigtige sted! For foden af campingpladsen ligger det naturskønne Emtekær Nor – et lavvandet, roligt område med direkte forbindelse til Lillebælt. Her er det bare om at smøge ærmerne op og kaste sig ud i krabbefiskeri, padleture og sjov på vandet!
Noret er som skabt til familievenligt vandliv – både for begyndere og øvede. Her kan I:
Har I ikke eget udstyr? Intet problem! I kan leje både kano, kajak og padleboard direkte på campingpladsen.
Kun 800 meter fra campingpladsen finder I Sandager Næs Strand – en ca. 200 meter lang og op til 25 meter bred sandstrand ud til Lillebælt. Her er der:
Stranden er også populær blandt kitesurfere, især når vinden blæser fra vest eller sydvest – et flot syn og en fed oplevelse for både surfere og tilskuere!
Det er supernemt at booke din campingferie online på Sandager Næs Camping! Brug blot søgeformularen herover for at finde ledige pladser og hytter. Du kan nemt og hurtigt danne dig et overblik og booke direkte fra hjemmesiden. Så slipper du for at vente i telefonkø og kan i stedet glæde dig til en dejlig ferie på Fyn.